Çocuklarda Diş Bakımı Ne Zaman Başlamalı

Çocuklarda Diş Bakımı Ne Zaman Başlamalı
Yayınlama: 30.05.2024
5
A+
A-

Ülkemizde yaygın olarak bilinen süt dişlerinde oluşan çürüğün pek de önemli olmadığı ve kalıcı dişler üzerinde olumsuz etki yaratmayacağı görüşü tamamen yanlıştır. Çocukların dişlerinin çıkmaya başladığı 7 ay – 1 yaş döneminde ağız muayenesine başlanması önerilmektedir. Çocuklarda diş bakımı önemli bir konudur. Her bebek farklı gelişim göstermekte ve süt dişlerinin tamamlanması her çocukta farklı bir süreç yaşanmasına sebep olmaktadır. Süt dişleri genel olarak aralıklı olur ve bu durum çocuğun kalıcı dişler için yeterli yerin olduğunun bir ifadesidir. Aralıklı süt dişleri temizlik açısından da büyük kolaylıklar sağlar.

Bebekler bütün süt dişleri oluşmuş olarak dünyaya gelir.

Diş etlerinin içerisine saklı olan süt dişleri bebek gelişimini tamamladıkça etleri yararak büyümeye ve görünür olmaya başlar. Bu aşama itibariyle takip edilmesi gereken çocuklarda diş bakımı kalıcı dişlerin uzun ömürlü ve sağlıklı olması için büyük önem taşır. Bebeklik çağında kullanılan biberonlar süt dişleri üzerinde olumsuz etkiler yaratır. İçinde mama, devam sütü veya meyve suyu bulunan biberonların çocuğun dişi ile uzun süreli teması diş çürüklerinin oluşmasına neden olmaktadır. Bebeğin biberonla yatmasına ve uykuya dalma öncesinde uzun süre bu gıdalarla temasta bulunmasına kesinlikle izin verilmemelidir. Bebeğin biberondan bardağa geçmesi bir yaş civarında oluşmalıdır.

İlk dişin çıkması ile birlikte bebek dişlerinin günde iki kez bebekler için özel olarak tasarlanmış fırçalar ile temizlenmesi uygun bulunmaktadır.

İçinde florid bulunan bebeklere özel diş macunları kullanarak çocuklarda diş bakımı yapılmalı ve bu işin ciddi kurallara bağlı tutulması gerekmektedir. Diş macunu ve fırça ile yapılan ve bilinen uygulamalar dışında diş ipinin kullanımı da yaygınlaştırılmalıdır. Diş fırçasının ulaşamadığı bölgelerdeki artıkları ağızdan uzaklaştıran ve plak oluşumunu engelleyen diş ipi temizliği de ağız sağlığı açısından çok önemlidir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.